Pályaválasztást segítő fórum - Milyen lesz a jövő?
A megyebeli szakemberek részvételével pályaválasztással kapcsolatos kerekasztal-beszélgetést rendezett a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara. A program vezetője a szervezet új munkatársa, Csiszár Ildikó volt, aki pályaorientációs tanácsadóként az elkövetkezendő hónapokban több száz diák, szülő és elsősorban vidéki iskolák informálását kapta feladatul.
Csiszár Ildikó elmondta, feladata a minél szélesebb körű tájékoztatás. Ennek érdekében iskolai szülői értekezleteken vesz részt, üzemlátogatást szervez az érdeklődő diákok számára (információ-kérés a
Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.
e-mail címen), elsősorban a jelenlegi 10 hiányszakma megkedveltetésére. Nagyobb volumenű megmozdulás lesz a témával kapcsolatban, hogy 390 megyebeli általános és középiskolás diákot visznek áprilisban a budapesti Szakma Sztár Fesztiválra a kamara támogatásával.
– A fő cél, hogy a szülő és a diák is tisztában legyen a tanuló irányultságával, valódi érdeklődési területével, ne legyen elhibázott a pályaválasztás, ismertek legyenek a lehetőségek, az esetleges ösztöndíjak. A munkához fel kell mérni a pedagógusok információhiányait is, hiszen rajtuk keresztül érhetők el elsősorban a diákok – fogalmazott.
A kerekasztal-beszélgetésen résztvevők több oldalról világították meg a témát. Így a zalaegerszegi és nagykanizsai TISZK és kamara, a Nagykanizsai Civil Kerek-asztal és annak Ifjúsági Szekciója, a Zalaegerszeg Felsőfokú Oktatásáért Közalapítvány, a Zala Megyei Munkaerő Központ, a Zalaegerszegi Ifjúsági Kerekasztal, a zala-szentgróti Klebelsberg Intézményfenntartó, a zalaegerszegi tankerület, a Zala Megyei Pedagógiai Intézet és a páterdombi szakképző iskola vezetői, képviselői osztották meg véleményüket. Elhangzott a pályaválasztási nehézségek között az önismerethiány, az elkényeztető nevelésből adódó döntésképtelenség, az iskolai munkát korlátozó előírások, a szülői irreális elvárások, a diákok motivációhiánya a tanulásra és a munkára, a tanulókkal való nehéz kapcsolattartás, a kiszámíthatatlan munkaerőigény, a példaként állítható, hiteles szakemberek hiánya és a pedagógusok fogyó lelkesedése.
A résztvevők elmondták adott területükön milyen módszerekkel próbálják csökkenteni a fenti problémákat és a munkájukhoz miben kérnek támogatást a kamara által felkínált új lehetőségen keresztül. Szóba került a pályaválasztás mellett a pályamódosítás, mint minél nagyobb számban jelentkező napi igény is, a civilek felelőssége a témában, a szakismeretek mellett a személyiségfejlesztés fontossága, a tanárok gyakorlati ismereteinek növelése, hogy hitelesek legyenek az oktatásban, s a köztudat pontosítása bizonyos szakmák választásával kapcsolatban.
A sok dilemma között elhangzott, az oktatás hosszú folyamat, a kiszámítható jövő ennél sokkal rövidebb idővallum, a kétkezi munka presztízsvesztése, és a diplomások elhelyezkedési nehézségei között a pályaorientációs munka jelentősége, miközben hiányoznak az általános iskolákból ennek a feladatnak a felelősei, a szakmákat sikeresen átörökítő generációs vonalak megszakadása, „a nem jót akarunk csinálni, hanem sok pénzt keresni hozzáállás”.
Bánfi Kata